19.11.10

Matemaatika ja kujundav hindamine

Seoses uue õppekavaga on palju räägitud kujundavast hindamisest, mis tähendab, et pannakse kirja õpilase areng. Üks võimalus oma edasijõudmist matemaatikas jälgida on lahendades ülesandeid veebilehel http://www.khanacademy.org/viewexercisesonmap (saab sisse logida Google kontoga). Veebikeskkond Khan Academy sisaldab ohtralt screencast'e ehk ekraaniviisoreid matemaatikast ja loodusainetest, mis on teemade järgi süstematiseeritud ning õpetavad erinevaid osaoskusi näiteks liitmist, sulgude avamist jne... Paraku on materjlid inglise keeles, aga ollakse avatud materjalide tõlkimiseks teistesse keeltesse. Samas on võimalus ka harjutusi teha ning jälgida oma edusamme kaardil (vt joonis) või tabeli kujul.
Täiendatud!
Veidi uurides selgub, et õpetajal on võimalik tekitada võimalus näha kõigi oma õpilaste edusamme:
  1. Suundu veebilehele Khan Academy
  2. Logi sisse Google või Facebook kontoga.
  3. Vali Do Exercises ja sealt Add Coach ja sisesta sinna minu gmaili meiliaadress (need kes teavad:) ja vajuta Register Coach, siis peaks ma õpetajana nägema Sinu edusamme selles keskkonnas.
  4. Vali Do Exercises ja sealt View Exercise Dashboard
  5. Vali sobiv ülesanne ja lahenda.
  6. Parimatele auhinnad:)

10.11.10

Eesti keele kõnetuvastus

Olgem ausad, klaviatuur ja (hiir) on väga ebamugavad vahendid arvutiga töötamiseks. hoopis loomulikum oleks arvutiga suhelda kõne (või miks mitte ka mõtte) abil. Lugesin täna, et Google Voice (kõnetuvastus) teenus laieneb Aafrikasse, kus hakatakse kõnetuvastust looma nö. alaesindatud keeltele nagu näiteks suulu. Google Voice võimaldab kõige muu hulgas näideks häälega mobiiltelefoni juhtides leida lähimad koolid, restoranid või sularahaautomaadid. Rääkides telefoniga on võimalik kõnest tekitada tekst ja saata näiteks meilile.

Siinkohal tahaks küsida, et kui kaugele on jõudnud Eestis mõned aastad tagasi algust tehtud kõnetuvastuse areng? Saan aru, et sellega on tegelenud Eestis Foneetika ja kõnetehnoloogia labor. Uurides seda lehekülge tundub, et tegevus on kuidagi soiku jäänud. Põhjuseks raha? Ieed? Inimeste puudus? Leian, et siin oleks hea võimalus näiteks Google'ga koostööd teha.

Mida arvad Sina, kas eestikeelne kõnetuvastus oleks vajalik?
Loe lähenalt: http://googleresearch.blogspot.com/2010/11/voice-search-in-underrepresented.html